בעקבות הקלטת שקיבלה משפחת שליט מבנה, גלעד, מספר אורי אהרנפלד על הקלטת ששלחו שוביו להוריו

חמאס נואש להישג

קשה להעריך מה עבר בראשו של החייל החטוף גלעד שליט כשנדרש להקריא את ההודעה שהוכתבה לו. נבהל? התרגש? אולי שמח על ההזדמנות להשמיע את קולו? אורי אהרנפלד, שהיה במשך כחודשיים וחצי בשבי המצרי במלחמת יום כיפור, זוכר היטב סיטואציה דומה.

מאת: אבי יששכרוף

"השומרים הוציאו אותי בשעת לילה מאוחרת מהתא, כיסו את ראשי בברדס והוליכו אותי לחדר סמוך. כשהסירו מעליי את כיסוי הראש מצאתי את עצמי באולם גדול, מול שולחן, עם קפה וסיגריה. קיבלתי עיפרון ונייר ביד ונדרשתי לכתוב את ההודעה שהקריאו לי", הוא משחזר. 

אהרנפלד, שהוחזק עד אז בבידוד במשך כחודש, אומר כי במידה רבה שמח על כך שחולץ מהצינוק הקטן. "התא שלי היה שני מטר על שני מטר, עם חלון קטן וסיר מגומי שבו עשיתי את צרכי. 

כל אינטראקציה עם שוביי שימחה אותי - אפילו אם דובר במפגש לשם עינויים. הכל כדי לא להישאר בבידוד. אחד משוביו, דובר עברית, דרש ממנו לומר כמעט את אותו הטקסט שהקריא אתמול שליט. "הדבר החשוב ביותר בדבריו של גלעד מאתמול, בדומה לקלטת שלי מ-73', הוא שהוריו קיבלו סוף-סוף הוכחה שהוא בחיים", מסביר אהרנפלד. 

אולם כוונת חמאס בפרסום הקלטת אתמול היתה יותר מהעברת אות חיים. כשעה לפני פרסום ההקלטה, הודה בשיחה עם "הארץ" אחד מראשי חמאס ברצועה, איימן טהא, כי המו"מ לשחרור החייל נקלע למבוי סתום. כך, הקלטת נועדה בראש ובראשונה לחלץ את השיחות מקיפאונן. פרסום הקלטת נועד גם לטרפד את האפשרות שישראל תשחרר בצעד בלתי צפוי אסירי פתח לטובת יו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) כחלק מהניסיונות לחזקו. אולם במפתיע, בנאומו אמש פגע אולמרט בספין של חמאס וסירב לשחק לידיו. לשם שינוי, הפגינה ממשלת ישראל בקיאות בהבנת הרחוב הפלשתיני, שם ידברו מחר על השחרור של 250 אסירים - לא על הקלטת. 

התנועה ששולטת בעזה זקוקה בדחיפות להישג דרמטי, כמו השלמת עסקת שליט שתכלול שחרור של כ-450 אסירים פלשתינאים מבתי הכלא בישראל. אולם אין מדובר כלל במשימה פשוטה. על אף שכמה פוליטיקאים בישראל מיהרו לפרסם הודעה הקוראת לממשלה לפתוח מחדש במו"מ על שחרור שליט עם חמאס, נדרש בשיחות תיווכו של צד שלישי. 

המתווכת הקבועה, מצרים, הפסיקה את מאמציה סביב העסקה. המצרים זעמו על ההפיכה בעזה, שהתפרשה כניסיון סורי-איראני להשתלט על עזה. אך מה ששבר את הכלים בקהיר היה התקרית שבה אנשי חמאס חטפו פעילי פתח מהכניסה לביתו של ראש המשלחת הביטחונית בעזה שהיה הגורם היחיד עם גישה לחוטפים ולממשלת ישראל. 

בעקבות תקרית זו, החליט מפקד המודיעין המצרי עומאר סולימאן להחזיר את חמאד ואנשיו למצרים. בעקבות הנתק בין חמאס לקהיר נעצרו לחלוטין המגעים לשחרורו של שליט - כאשר סולימאן יודע כי מדובר בסוג של ענישה לחמאס. כעת, עם פרסום הקלטת, מקווה הארגון כי ישראל תחדש המגעים: תלחץ לחדש את התיווך, או תמצא מתווך חדש. 

המסר של חמאס אינו מיועד רק לראש ממשלת ישראל אלא גם למצרים - כי אל להן להתעלם מהארגון. קולו של שליט נועד גם ליצור לחץ של דעת הקהל הישראלית על ממשלת ישראל להגמיש את עמדותיה במו"מ. השיחות הופסקו לאחר שישראל דחתה לחלוטין את רשימת השמות שהעביר חמאס בדרישה לשחררם ודרשה במקומה רשימה גדולה יותר שממנה ייבחרו המיועדים לשחרור. כשקלטת האודיו של שליט פותחת כל מהדורת חדשות, אף בכיר ישראלי לא יעז להעלות על דעתו לשחרר אסירים שלא כחלק מעסקה שתביא את שליט הביתה. 

פסגת שארם איבדה מהרלוונטיות שלה. לא רק שחמאס הצליח לגנוב את ההצגה, הארגון מעביר כאן מסר לירושלים: בעוד אתם מדברים עם אבו מאזן, הפרטנר האמיתי שלכם לסוגיות הביטחוניות הוא אנחנו. חמאס מוכיח כי הוא אינו רק בעל הבית בנושא שליט, אלא גם בענייני קסאמים על שדרות או אשקלון. 

ואם היה מי שחשב כי ייתכן שישראל תוכל לעשות עסקים עם עבאס בגדה, ללא תלות בחמאס, באה החלטת ישראל לבטל את הסרת המחסומים ב"פתחלנד" כמחווה לעבאס. זאת, בשל החשש כי בכוונת חמאס להוציא מהגדה פיגועי התאבדות. חמאס ממשיך להכתיב את סדר היום גם בגדה. ואבו מאזן? כמו תמיד הוא ממשיך להיראות תלוש - אבל אופטימי.

לצפיה בכתבה באתר "עיתון הארץ" לחץ כאן >>

 

קולו של גלעד - הקלטת ששלח ארגון חמאס להוריו של גלעד שליט.
לשמיעת ההקלטה - לחץ כאן >

 

site by muza - קידום עסקים

ESN - בניית אתרים