חזי שי על רון ארד:

'לא מפקירים שבוי בשטח'

20 שנים חלפו לנפילתו בשבי של רון ארד ולרגל האירוע הגיעו עשרות שבויים ונעדרים לשעבר אל משכן הכנסת וקראו לא להרפות מהמאמץ לשחרר שבויים. חזי שי: "הערך המקודש ביותר הוא שלא מפקירים שבוי בשטח. וגם לא פצוע או גופה"

מאת: נטע סלע  |      צילום: חיים צח

פורסם: 16.10.06, 20:37

עם פתיחת מושב החורף של הכנסת התייצבו הערב (יום ב') שבויים לשעבר מול המשכן ובפיהם קריאה לא להרפות מהמאמץ לשחרר את השבויים. חזי שי שנפל בשבי הסורי בשנת 82' והוחזר לישראל במסגרת עסקת ג'בריל, שבה שוחררו 1,150 מחבלים, אומר כי "הערך המקודש ביותר הוא שלא מפקירים שבוי בשטח. וגם לא פצוע או גופה. כולם צריכים לחזור לישראל".

 "כמו שאני ישבתי שלוש שנים והאמנתי באמונה מלאה שהמדינה עושה את הכול, כך כל חייל צריך להרגיש ולדעת וחבל שזה לא קורה", אומר שי. הוא מאמין ש"כמה שלא נתמקח וניאבק, הם (חיזבאללה) ימשיכו לדרוש את השבויים שלהם בחזרה. אז סמיר קונטאר יישב עוד עשר שנים בכלא... הם ישיגו את המטרה בכל מקרה ויעשו הכול כדי לנצח, אבל צריך לחשוב על מי שחי". 

אחד המפגינים חילק לנוכחים העתק ממכתבו של רון ארד שנשלח למשפחתו על-ידי הצלב האדום ב-27 בספטמבר 87', כשנה לאחר שנפל בשבי. הוא מסב את תשומת הלב לשורות מסוימות מאוד במכתב: "אני לא יודע איך אבל בבקשה אימרו משהו שם למעלה, למנהיגים שלנו, לממשלה, לכל מי שיכול לעשות משהו להוציא אותי מכאן. עשו כמיטב יכולתכם כיוון שלבנון זה לא מקום להיות בו, וכיוון שאני מאוד רוצה לראות את כולכם, שכן אדם לא צריך להיות מוחזק בשבי כשיש אפשרויות אחרות. תפעלו כאילו אין זמן, אתם מוכרחים לדבר, אנחנו, חיינו בידיכם ואנו שמים מבטחנו בכם".

אורי הרנפלד שהוחזק בשבי במשך חודשיים במלחמת יום כיפור נזכר שבשעה ארבע בדיוק נפל מטוסו של רון ארד. בזמן שראש הממשלה, אהוד אולמרט, נאם את נאומו, אמר הרנפלד ש"כל יום שמחכים המחיר עולה, סכנת החיים שהשבויים נמצאים בה עולה והסיכוי שיחזרו יורד. אני חושב שממשלת ישראל צריכה ללמוד מניסיון קודמותיה ולהבין שאסור לחכות יותר מדי זמן". עשרות המפגינים נוספו למשמרת המחאה שחברי עמותת "ערים בלילה" מקיימים כבר 97 ימים, מאז נפלו אלדד רגב ואהוד גולדווסר בשבי.

אחד האתגרים הקשים שאיתם נאלצים חברי העמותה להתמודד היא הטענה שבעסקאות חילופי שבויים, במסגרתן ישוחררו מחבלים, קיימת סכנה ולכן יש לשקול את המחיר. הטענה הזו מרתיחה את רמי דורון שישב בשבי חודשיים במהלך מלחמת יום הכיפורים. "זה מצביע על זלזול של אנשים. הוויכוח הוא לגיטימי. חייל שיוצא למלחמה, שהמדינה שולחת אותו ומסכנת בכך את חייו, חייב לדעת שאותה מדינה עושה הכול כדי להחזירו. חייל שנופל בשבי, חושב רק על דבר אחד- שהמדינה עושה 100% כדי להחזירו.

"איזה מסר אנחנו נותנים היום לחיילים? שיש מחיר אבל תלוי אם אנחנו רוצים לשחרר אותו? האם זהו מסר חינוכי? זה מרתיח את הדם שהמדינה עושה שיקולים על המחיר. כל יום שהחטופים משלמים את המחיר, זה עוד יום של ייסורי תופת".

הוא טוען בתוקף ש"הממשלה צריכה לשים את נושא השבויים על סדר היום בעדיפות ראשונה בכל דיון שהיא מקיימת. הם לא יודעים מה שחיילים עוברים בשבי, אבל אנחנו כן. בגלל זה אנחנו כאן. אנחנו לא משוכנעים, בלשון המעטה", אומר דורון, "שזהו סדר יומה של הממשלה". 

 

Ynet, כתבתה של נטע סלע - לחץ כאן>>

 

site by muza - קידום עסקים

ESN - בניית אתרים