מהצד השני של השבי

טלי אוברמן  |    27/06/2007

אומרים שאין חכם כבעל ניסיון, שבויים שהיו בשבי המצרי וסורי מספרים את הצד שלהם. את ההרגשות שליוו אותם בשבי, את הרצון להשתחרר ואת הניחושים על מה חושבים בבית. יואב בן דוד, רמי דורון ועודד זמיר מספרים.

כשיואב בן דוד שמע אתמול את אות החיים שנשלח מגלעד שליט, מחשבותיו נדדו 33 שנים לאחור, לחודשים שאחרי מלחמת יום הכיפורים. בן דוד היה אז שריונר שהוצב ברמת הגולן, שם גם נפל בשבי הסורים, גם ממנו ביקשו שוביו לפנות אל הממשלה, המשפחה והחברים בישראל: "הסכום שמונח בקופה זה החיים שלך, ככה שאתה נזהר מאוד מלהמר. ברור שאתה לא יכול לדבר חופשי. כללי המשחק ברורים".

באותו הזמן, ישב רמי דורון 650 קילומטר משם בעלטה מוחלטת. גם הוא היה טנקיסט. הוא לחם בסיני ונפל בשבי המצרי. כיום הוא משמש יושב ראש עמותת "ערים בלילה", שמנסה לסייע לשבויים ששבו לישראל ומתקשים לחזור למסלול החיים הרגיל: "ההליכה לשבי זו הליכה אל הלא נודע בתחילה. זה מעבר חד מלחימה וגבורה לחוסר אונים לתלות, לפחד, לסבל".

באחד התאים ליד התא שבו ישב רמי דורון נכלא עודד זמיר, שנלחם לא הרחק ממנו בזירה הדרומית. כשזמיר שמע אתמול את קולו של גלעד שליט, הוא נזכר מיד באחד האירועים שקרו לו- ושהפיחו בו תקווה: "צילמו אותנו, והיו כאלו שהורידו את הראש. אני הרמתי את הראש כמה שאני יכול, הרצון שלי היה להיות זקוף כמה שיותר שיראו אותי, ידעתי שאם ייראו אותי  - יידעו שאני בחיים".

השבי של בן- דוד, דורון וזמיר היה אומנם שונה מזה של שליט, אבל התחושות קרוב לוודאי דומות. שלושתם מאוחדים בדעה שפרסום הקלטת אתמול, הוא סימן טוב, שרק מגביר את הסיכויים שגלעד ישוב הביתה.

"להיות שבוי זה מצב נזיל, מישהו יכול בשנייה לחסל אותך. אבל עדיין אתה יודע כששומעים אותך ורואים אותך, זו סוג של תעודת ביטוח", אומר אחד, והשני מוסיף: "זה לא מבטיח, אבל בהחלט זה נותן תחושת מה של ביטחון". "המסר שאתה חי זו איזושהי בטוחה לחיים. לרצוח אותו עכשיו- זה יהיה רצח ציבורי", אומר דורון.

דורון משוכנע שעכשיו יותר מבעבר, אסור להמתין עוד. התזמון ודאי אינו מקרי, הוא אומר, ו"יש גם סיכוי טוב שמדובר בספין, אבל זה לא משנה את העובדה שצריך לעשות הכל- כדי להחזיר את שליט".

"הקלטת הזו צריכה לגרום לתמריץ לממשלה. לשנס מותניים, ולא להפסיד דקה אחת. חייבים לפעול ביתר מרץ, להביא את גלעד - עכשיו, הבייתה".

 

site by muza - קידום עסקים

ESN - בניית אתרים