היום לפני 35 שנים: שבויים ישראלים ראשונים חוזרים מסוריה

"חיבוקים, נשיקות, מחיאות כפיים, זרי פרחים וכרזה בנוסח ?ברוך שובכם גיבורי ישראל' קיבלו אתמול את פניהם של 12 ראשוני שבויינו מסוריה, בהגיעם לנמל התעופה לוד". כך מדווח כתב "הארץ", עמוס חדד.

מאת עפרי אילני   |   1.6.1974
לכתבה המלאה, הארץ >>

השלב הראשון של עסקת השבויים, שבה החזירו הסורים 12 חיילים ישראלים פצועים וקיבלו 26 חיילים, נחתמה במסגרת הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה, יותר מחצי שנה לאחר סיומה של מלחמת יום הכיפורים שבה נפלו בשבי. 

לפי הסכם הפרדת הכוחות, בתום 24 שעות מהחתימה תתבצע החלפה של שבויים פצועים. רשימות השבויים הועברו באמצעות קשר אלחוטי בין מטוסי הצלב האדום בישראל ובסוריה. כמה חודשים לפני כן, חזרו השבויים שישבו בכלא המצרי. 

"השבוי הראשון, שירד ממטוס הצלב האדום מדגם ?פוקר' שנחת בנמל התעופה בשעה 11:05 לפני הצהריים, היה עמירם גיא. הוא ירד לבוש במכנסיים קצרים לבנים וחולצת טריקו כתומה. 

"רק דרכו רגליו על מסלול הנחיתה בנמל התעופה, הוא זינק לעבר אחותו וחברתו שהמתינו לו במרחק מה מהמטוס ונפל לזרועותיהן, כשעיני כולם זולגות דמעות של אושר ושתי הבנות ממלמלות ?עמי, עמי...' ונושקות לו", תיאר הכתב את קבלת הפנים המרגשת. 

רוב השבויים היו אנשי צוות אויר. בנוסף לגיא, חזרו יעקב שלום אריאל, איתמר ברנע, גבריאל גרזו, נח מיכאל הרץ, יעקב יעקובי, שלום לביא, אביקם ליף, זאב נשר, אברהם עשהאל, בנימין קריתי ועמיחי רוקח. 

המטוס שהביא את השבויים מסוריה נחת בנמל התעופה באיחור של כשעה. עם נחיתת המטוס עלו אליו ראשונים שר הביטחון משה דיין ורעייתו, שר החוץ אבא אבן ורעייתו, הרמטכ"ל מרדכי גור וקצינים אחרים. 

"לאחר שיחה של דקות אחדות שקיימו השרים והרמטכ"ל עם השבויים בתוך המטוס החלו השבויים לרדת בזה אחר זה, כאשר רובם הגדול קופצים בכוחות עצמם מהמטוס הנמוך לקרקע ונראים בריאים, שמחים ועליזים. 

"רעיית שר הביטחון קפצה אף היא מהמטוס בליווי שני קצינים", דיווח חדד. 

קצינות ח"ן שניצבו ליד כבש המטוס הגישו לחיילים זרי פרחים, דפי הסבר על מה שהתרחש בארץ מאז מלחמת יום הכיפורים וחבילת שי מיוחד, מתנת האגודה למען החייל. 

החבילה כללה טרנזיסטור, מערכת כלי גילוח, בקבוק שמפו ואף שתי חפיסות סיגריות תוצרת חוץ. מנמל התעופה הוסעו השבויים לבסיס צבאי קרוב, שם המתינו להם בני המשפחה. 

לפני כן, בשעה 8:20, הגיעה שיירת אמבולנסים עם השבויים הסורים. "רובם צעדו בכוחות עצמם אל כבש המטוס. אלה שלא יכלו ללכת בכוחות עצמם הובלו על ידי חיילי צה"ל. אחד מהם, שסירב לקבל עזרה על אף היותו קטוע רגל, ניתר ברגל אחת ועלה לבדו על כבש המטוס בפנים זעופות". 

אחרי זמן קצר, נחת מטוס הצלב האדום בסוריה. סוכנויות הידיעות דיווחו כי "אלפים התקהלו לאורך הכביש הראשי המוליך מנמל התעופה למרכז דמשק. 

"בעת שמטוס הצלב האדום נחת על המסלול נשמעו תשואות סוערות ונשים השמיעו קריאות שמחה קולניות. 

"אחדים מהנוכחים, בעיקר בני משפחה של המוחזרים, הזילו דמעות גיל", מסרו הסוכנויות, "שניים מן המוחזרים היו קטועי שתי רגלים ושניים אחרים - קטועי רגל אחת. אף על פי כן נתקבל הרושם כי המורל שלהם גבוה".


כל הזכויות שמורות לעיתון הארץ ©
 

 

site by muza - קידום עסקים

ESN - בניית אתרים