שבויים לשעבר: גלעד יצטרך שקט, לא פסטיבלים

ישראלים שישבו בשבי שמחים כמו כולם על שחרורו הצפוי של שליט, אבל גם יודעים שהזכרונות לא ירפו עוד שנים. "כשאני חזרתי הביתה, קיבלו אותי בצהלות שמחה", נזכר אורי שהוחזק בסוריה, "אבל לא התחברתי למסיבות. הייתי זקוק לשקט"

נועם שליט עם אלי ישי והרב עובדיה יוסף (צילום: אוהד צויגנברג)
נועם שליט עם אלי ישי והרב עובדיה יוסף (צילום: אוהד צויגנברג)

Ynet | 12/10/11 | תומר ולמר | 10:30

לכתבה המלאה ב- Ynet >>

האופוריה שאופפת בשעות האחרונות את הארץ על רקע העסקה שהושגה בין ישראל לחמאס לשחרור גלעד שליט אולי גדולה, אבל מי שעברו חוויה דומה לשלו מזכירים כי ההתמודדות הקשה עם השבי לא תיגמר עם שובו ארצה, ככל הנראה בימים הקרובים.

"בהנחה שגלעד אכן חוזר הביתה, הוא יזדקק לתקופה ארוכה מאוד של שקט, שבה הוא יוכל להיות לבדו עם המשפחה", אמר אורי שחק, שנפל בשבי הסורי במלחמת יום הכיפורים, והוחזק בסוריה שמונה חודשים. "אני לא התחברתי למסיבות ולפסטיבלים", הוא נזכר, "זהו תהליך שיקום ארוך ולא פשוט, ואני מקווה שבסופו גלעד יוכל לחזור לחיים נורמליים. הזכרונות מהשבי לא עוזבים אף פעם. אני זוכר שכשחזרתי הביתה קיבלו אותי בצהלות שמחה, אבל לא התחברתי לכל זה - הייתי זקוק לשקט".

נועם שליט עם אלי ישי והרב עובדיה יוסף, אמש (צילום: אוהד צויגנברג)
שחק הדגיש גם את חשיבות העסקה וההחלטה להחזיר את שליט הביתה למרות המחיר הכבד, לקראת העתיד: "כשאני הייתי בשבי, זה לא שהאמנתי שיחזירו אותי - ידעתי שיחזירו אותי. וזו נקודה חשובה מאוד. בזמנו לא היה ספק שמדינת ישראל עושה הכל כדי להחזיר שבויים, השאלה הייתה רק מתי, אבל לצערי הרב מאז השפה השתנתה. בזמנים שלנו לא דיברו במונחים של עסקאות ומחירים, אלא היה עניין של שבויים שצריך להחזיר אותם הביתה".

שחק עצמו נסע אמש לאוהל של משפחת שליט בירושלים, וסיפר: "זו התרגשות גדולה, מכל עבר נשמעים צהלות שמחה ושירים, אבל אני מוכרח לצנן את החגיגה ולהגיד שעד שאני לא אראה את גלעד בבית, אני אשאר עם חששות. אני רוצה להזכיר לכולם שכבר הייתה עסקה סגורה עם רון ארד וכולנו יודעים שרון ארד איננו. צריך להמתין עם החגיגות עד שגלעד שליט יהיה בבית".

40 שנה עברו, הצלקות לא מרפות

ד"ר מיכאל זייפה, שישב גם הוא בשבי הסורי, במשך כשישה שבועות, אמר כי הוא דווקא האמין לאורך כל הדרך שגלעד ישוב הביתה. "האמנו שמדינת ישראל לא מפקירה חיילים בשטח, ואנחנו מקווים שאחרי כל-כך הרבה זמן, יותר מדי זמן, יהיה סוף טוב לפרשה", אמר. הוא סיפר כי קיבל את ההודעה על גיבוש העסקה בעודו בטקס צבאי, וכי מיד נכנס למכוניתו נסע לירושלים, למאהל שליט.

"כשאני הייתי בשבי, מה שהחזיק אותי ואת חבריי הייתה האמונה היוקדת והברורה שמישהו בבית עושה הכל, אבל הכל, כדי להחזיר אותנו הביתה. לא הפריע לנו מה שהשובים שלנו אמרו לנו. הם ניסו להטעות אותנו, אבל אנחנו ידענו בכל לבנו שפועלים למען שחרורנו. זה מה שנתן לנו כוחות נפש להתמודד עם המצבים הפיזיים והנפשיים הקשים מאוד בשבי - העינויים, המכות, הרעב, הצמא והחקירות האינסופיות. גלגל ההצלה שלנו היה שידענו שמתישהו זה יסתיים".

אביבה שליט מחייכת, הערב באוהל המשפחה בירושלים (צילום: EPA)
גם אורי הרנפלד ששהה בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים אמר כי למרות ההתרגשות, הוא רוצה לראות את שליט בבית כדי שהשמחה תהיה מלאה. "זה יום מרגש, אבל אנחנו לוקחים הכול בעירבון מוגבל, מחכים בציפייה דרוכה

שההצבעה בממשלה תסתיים, ורק אחר כך, כשנראה את רגליו של גלעד על אדמת ישראל, נתרגש ונשמח עם כולם על חזרתו הביתה".

הרנפלד סיפר: "כשהיינו בשבי, תמיד קיווינו, ציפינו והאמנו בלב שלם שיחזירו אותנו הביתה, אבל גם אנחנו חווינו עליות ומורדות. היו פעמים רבות שהודיעו לנו שיש עסקאות שקורמות עור וגידים, אבל בסוף לא יצא מזה שום דבר. המראות והזכרונות מהשבי חיים בכולנו גם כמעט 40 שנה אחרי, ובימים האלה, של ראש השנה ויום הכיפורים, אפילו ביתר שאת".

כל הזכויות שמורות ל-Ynet ©

 

site by muza - קידום עסקים

ESN - בניית אתרים