יאיר דורי / בשבי המצרי

להגיד "יאיר דורי" זה כמו להציב נייר לקמוס רגיש לבחינת גילו של השומע. בני העשרים מכירים את דורי כמי שהביא להם את סדרות הטלוויזיה הארגנטיניות. מי שגילו מעט מבוגר יותר, נאמר מארבעים ומעלה, שומע את השם יאיר דורי ומבטו מצטעף. עבור בני ה-15 של שנות ה-70, דורי הוא הצנחן שנפל בשבי המצרי במלחמת ההתשה והוחזר לארץ במחווה הומניטרית בשל פציעתו הקשה.

יאיר דורי / בשבי המצרי
יאיר דורי / בשבי המצרי

דורי נולד ב-1947 בבואנוס איירס שבארגנטינה. בשנות ה-50 עלה יאיר לישראל.
כחייל שירת כקצין צנחנים וחבלה במלחמת ההתשה וזכור כגיבור לאומי עקב פציעתו הקשה, פציעה שסימניה עדיין ניכרים בו, ונפילתו בשבי המצרי, שם ישב כשנה.
את קורותיו בשבי תיאר בספרו משנת 1973, "יאיר דורי, סיפורו של צנחן ישראלי בשבי המצרי", ספר מרגש ומדהים אשר גולל תקופות בחייו של יאיר, מלידתו ועד השנים שלאחר השבי המצרי. 
על תקופתו בשבי מספר יאיר, בין השאר, כיצד השבויים הישראלים שהוחזקו עימו באותו תא בכלא הוציאו מגופו רסיסים ב"ניתוח" מאולתר ללא הרדמה.
לאחר שחזר מן השבי השלים תואר בפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב (בינואר 2004 החל המכון להיסטוריה ותרבות של אמריקה הלטינית באוניברסיטה להעניק מלגות על שמו). מאוחר יותר מונה לנשיא לשכת המסחר ישראל-אמריקה הלטינית. הוא נישא והוליד שלוש בנות והיום הוא סב לנכדים.

 

site by muza - קידום עסקים

ESN - בניית אתרים