מלחמת ששת הימים

מלחמת ששת הימים, שנסתיימה בניצחון ישראלי מזהיר, פרצה ב-6 ביוני 1967 בין ישראל לבין כל שכנותיה: מצרים, ירדן, סוריה ולבנון. הללו נעזרו במדינות ערביות נוספות כמו: עיראק, ערב הסעודית, לוב, סודאן, תוניסיה, מרוקו ואלג'יריה.

תוצאות המלחמה הביאו לשינוי משמעותי בגבולות הגיאוגרפיים של האזור, ההתייחסות המדינית של העולם לישראל, שינוי משמעותי בכלכלה של מדינות האזור ועוד. בעצם כמעט בכל מישור - נקבעו כללים ודפוסים חדשים וההשלכות של מלחמה זו נמשכות עד היום. המלחמה התחילה במכה מקדימה של חיל האוויר הישראלי על חיל האוויר המצרי ובעצם, מחיקתו מעל פני האדמה בתוך שעות ספורות.

במהלך המלחמה כבש צה״ל שטחים נרחבים בסיני, רצועת עזה, רמת הגולן, יהודה ושומרון ומזרח ירושלים ושילשה את גבולות מדינת ישראל.

קדם למלחמה איום אסטרטגי של מדינות ערב, ובראשם מצרים, על ביטחונה וכלכלתה של מדינת ישראל. מצרים גירשה את כוח החירום של האו״ם מסיני, חסמה וחילות משלוח עיראקים וסעודים.

מצרים עיבתה מאוד את כוחה בחצי האי סיני וריכזה כוחות מאיימים, שגרמו לחשש כבד בלב אזרחי המדינה ואילצו את ישראל לגייס כוחות מילואים והסבו פגיעה קשה מאוד לפעילות המשק. כאמור, כעבור ששה ימי לחימה הובסו כל הכוחות שעמדו מול מדינת ישראל וקווי הגבול שלהם נפרצו ונכבשו על ידי צה"ל.

779 לוחמי צה״ל נפלו במלחמת ששת הימים. 2,593 נפצעו ו-15 לוחמים נפלו בשבי האוייב.

 

site by muza - קידום עסקים

ESN - בניית אתרים