'ישראל - היחידה שלא מכירה בפדויי שבי כנכי צבא'

ועדה בראשות ח"כ ישראל חסון בחנה את הטיפול בנכי צה"ל והמליצה להכיר בשבויים כנכים בשיעור של 20% באופן אוטומטי, בדומה לנהוג בשאר העולם. היוזמה תיבחן בוועדת חוץ וביטחון בכנסת

מאת: אמיר בוחבוט, כתב לענייני צבא,
מערכת וואלה! חדשות
יום חמישי, 21 ביולי 2011, 17:17
לכתבה המלאה בוואלה! חדשות >>


ועדה בראשות ח"כ ישראל חסון בחנה את מערך השיקום וההנצחה במערכת הביטחון מטעם ועדת חוץ וביטחון בכנסת והגישה את מסקנותיה, לאחר שבחנה את אופן הטיפול בנכי צה"ל ואת סוגיית זכויותיהם. מהמסמך עולה, כי במהלך דיון בוועדת חוץ וביטחון בחודש אוגוסט, תיבחן האפשרות להכיר באופן אוטומטי בחיילים ששוחררו משבי כנכי צה"ל בשיעור של 20% נכות.

מהנתונים שמסר לוועדה אגף השיקום במשרד הביטחון, עולה כי כיום ישנם 570 פדויי שבי מצה"ל מתוך סך של 1,820 פדויי שבי. מהבדיקה שביצע הצוות בראשות ח"כ ישראל חסון (קדימה), עולה כי ישראל היא המדינה היחידה בעולם שלא מכירה באופן אוטומטי בפדויי שבי כנכי צה"ל. יתרה מכך, מדינות כמו אנגליה וארה"ב מכירות ברשימה של מחלות המיוחסות באופן אוטומטי לפדויי שבי.

החלטה נוספת נוגעת למעמדם של אחים שכולים. הוחלט כי התמיכה הנפשית בהם תעוגן ב"חוק חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום)" תוך מספר שבועות. עם זאת החליטה הוועדה שלא לעגן בחוק הענקת תגמולים והטבות לאחים השכולים.
 
בתוך כך, יבחן אגף השיקום במשרד הביטחון הקמה של 'מסלול ירוק' שיעוגן בחקיקה פרטית במטרה להבדיל בין הסובלים מפוסט טראומה לבין פדויי השבי. בנוסף, יאסוף משרד הביטחון נתונים כל כ-1,000 צוללנים שצללו בקישון, בהם גם כאלה שלא הגישו עד כה תביעה נגד משרד הביטחון, כדי לבחון את הקשר בין צלילה בקישון למחלות שונות.
 
כל הזכויות שמורות ©

 

site by muza - קידום עסקים

ESN - בניית אתרים